Złotoryja
Co warto zobaczyć w Złotoryi? Gdzie warto pojechać?

Centrum Informacji Turystycznej
w Złotoryi

Najbliższe projekcje Kina Aurum


Aktualności / Festyn rekreacyjny "Natura 2000"

Festyn rekreacyjny "Natura 2000" - 25/05/2010

W niedzielę 23 maja na złotoryjskim zalewem odbył się festyn rekreacyjny pod hasłem: "Natura 2000. Miejsca żyjące – Miejsca do życia". Tworząc sieć Natura 2000 Unia Europejska wzmacnia ochronę różnorodności biologicznej. Jej celem jest ochrona siedlisk naturalnych i półnaturalnych oraz gatunków roślin i zwierząt, które w Europie są najbardziej charakterystyczne, jednocześnie rzadkie lub zagrożone wyginięciem. Podstawą Natury 200 są dwie dyrektywy europejskie: "ptasia" i "siedliskowa".

Więcej o Natura 2000

Aby przybliżyć mieszkańcom Złotoryi system działania Natury 2000 od godziny 12.00 w Pałacyku nad zalewem odbyły się trzy prelekcje prowadzone przez znanego polskiego przyrodnika Andrzeja Ruszlewicza:
  • "Natura 2000- Innowacyjne podejście do ochrony przyrody"
  • "Natura 2000- Góry i Pogórze Kaczawskie"
  • "Natura 2000 w rozwoju regionu"

Następnie oficjalnego otwarcia wystawy poświęconej Naturze 2000 dokonali: pan Michał Miazga - dyrektor Regionalnego Centrum Ekologicznego na Europę Środkową i Wschodnią, Polskiego Biura Regionalnego w Warszawie, pan Ireneusz Żurawski burmistrz miasta Złotoryja oraz pan Piotr Derlacz główny specjalista Departamentu Obszarów Natura 2000. Wystawę tą można zwiedzać w holu ZOKiR do 6 czerwca br.

Imprezy rozrywkowe towarzyszące festynowi po uroczystości otwarcia rozpoczął koncert Złotoryjskiej Orkiestry Dętej.

Program festynu obejmował edukację ekologiczną, tak więc pracownicy Złotoryjskiego Ośrodka Kultury i Rekreacji oraz Centrum Informacji Turystycznej przygotowali dla dzieci i ich opiekunów blok atrakcji poświęconych właśnie przyrodzie:

  • Zielona Kraina - program ekologiczny
  • Ekologiczny Konkurs Wiedzy
  • Konkurs Piosenki Ekologicznej
  • Ekologiczny Konkurs Rodzinny.

Ekologiczny "maraton" zgromadził wielu młodych przyszłych przyrodników, którzy niejednokrotnie bez zastanowienia odpowiadali na trudne pytania związane z fauną i florą naszego regionu.

Tuż po konkursach odbył się występ zespołu folklorystycznego "Swojacy" z Zagrodna. Gwiazdą muzyczną festynu był występ zespołu VOX, który bawił złotoryjską publiczność swoimi największymi przebojami m.in. "Bananowy Song" i "O Magdaleno". Występ zgromadził dużą liczbę widzów, nie tylko pokolenia VOX ale również młodzieży, która bawiła się do samego końca koncertu. Ostatnim wykonawcą programu rozrywkowego był złotoryjski zespół Gamma.

Festyn Natura 2000 był nie tylko rozrywką dla ucha oraz przekazem wiedzy. Można było posmakować naturalnie wytwarzanych serów, nalewek, przetworów i słodkości oraz podziwiać ręcznie wytwarzaną biżuterię oraz wyroby garncarskie.

Zapraszamy do obejrzenia galerii: Natura 2000