Złotoryja
Co warto zobaczyć w Złotoryi? Gdzie warto pojechać?

Centrum Informacji Turystycznej
w Złotoryi

Najbliższe projekcje Kina Aurum


Aktualności / Relacja z Wiosennego Jarmarku Świątecznego

Relacja z Wiosennego Jarmarku Świątecznego - 23/03/2016

Relacja z Wiosennego Jarmarku ?wi?tecznegoWiosenna atmosfera, zabawy z jajem, rękodzieła wielkanocne to tylko nieliczne atrakcje Wiosennego Jarmarku Świątecznego, który odbył się 19 marca 2016 r. w holu domu kultury. Już po raz drugi wystawcy ze Złotoryi i okolic, a było ich aż szesnastu, prezentowali swoje „wiosenne rozmaitości”. Na stołach stanęły świąteczne przysmaki, stroiki, koszyczki wielkanocne i pisanki zdobione na tysiąc sposobów. Na stoiskach prezentowali się: Rada Rodziców - Radziechów z rękodziełem wielkanocnym. W wykonaniu Eweliny Szkutnik zobaczyliśmy stroiki i dekoracje szyte maszynowo i ręcznie, wianki z materiału i elementy haftowane. Sabina Siedzik przywiozła ze sobą ozdoby i jajka wielkanocne, opaski i spinki dla dzieci wykonane metodą Kanzashi czyli japońskie ozdoby w kształcie kwiatów wykonane z materiału. Elżbieta Siedziukiewicz prezentowała ręcznie wykonane pisanki, serwety, ozdoby wiosenne i biżuterię. Małgorzata Matulak przedstawiała wyroby z filcu i tworzyła z nich torebki, koszyczki wielkanocne, kurczaczki czy zajączki. Emilia Staronka wystawiła zegary z płyt winylowych, wyroby z drewna, magnesy na lodówkę i biżuterię. Z dorobku Anny Jury podziwialiśmy rękodzieła z masy solnej, ozdoby i upominki, anioły, wielkanocne baranki, pisanki i króliczki. Barbara Asłamowicz prezentowała serwetki do koszyczków oraz w ozdoby wykonane metodą Quillingu. Elżbieta Zawadzka krok po kroku przedstawiła haft matematyczny. Helena Jędrejko to specjalistka od robótek szydełkowych, ozdób z cekinów i biżuterii szydełkowej. Koło Gospodyń Wiejskich z Wojcieszyna przedstawiło specjały w postaci ozdób świątecznych, zasmakujemy ciast i wędlin. Warsztaty Terapii Zajęciowej w Wojcieszynie to grupa wychowawców i wychowanków, którzy odwiedzili nas ze swoimi produktami wykonanymi w ramach terapii zajęciowej. Święta przybliżyła nam Teresa Wilk w postaci świątecznych pisanek. Ozdoby wielkanocne i biżuteria to była specjalność Krystyny Rybickiej. Agnieszka Niedbała była wykonawcą wyrobów z masy solnej. Fundacja Animus, zagwarantowała dużą porcję uśmiechu podczas II Wiosennego Jarmarku Świątecznego w Złotoryjskim Ośrodku Kultury i Rekreacji. Wolontariusze Animusa poprowadzili Zabawy z jajem dla dzieci i dorosłych.

W czasie jarmarku odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na „Ulubioną postać bajkową... z jajka”. Rozdanie nagród dla zwycięzców poprzedzone było ustawieniem wielkiej palmy wielkanocnej, która wystrzeliła w niebo na ponad 8 metrów. Wykonanie jej było czasochłonne i wymagało wielkiej wyobraźni konstruktorskiej. Ale Pan Stanisław Zawadzki wraz z Panią Ewą Maciejewską i Agnieszką Grocką nawzajem się wspierali. Trzeba zacząć od tyczki. Jest ona drewniana, u podstawy ma średnicę około 9 centymetrów - zapewnia Pan Stanisław.

Pomysłodawcą był Dyrektor Złotoryjskiego Ośrodka Kultury i Rekreacji. Złotoryjska Palma Wielkanocna wydaje się górować „nad Reymontem” i wzbudza podziw spoglądających w jej kierunku, zachwycone są zwłaszcza dzieci. Palmę należy obejrzeć z bliska, aby docenić różnorodność techniki, pomysłowość i sposób jej wykonania - przekonują wykonawcy. Dzieci dumnie pozowały do zdjęć przy kolorowej palmie. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom za udział w konkursie. Przy ocenie prac komisja zwracała szczególną uwagę na samodzielność wykonania i nowatorskie ujęcie tematu. Doceniliśmy wkład pracy dziecka, ciekawe pomysły oraz estetyczne wykonanie dzieła. Nagrodę GRAND PRIX zdobyli Dawid i Natalia Maćków. I miejsce wywalczył Ernest Piędel z klasy Oc Szkoły Podstawowej Nr 3, drugie miejsce przypadło Nikoli Wydrych z klasy IIc Szkoły Podstawowej Nr 1 i III miejsce zdobyła Julia Felisiak z klasy IIb Szkoły Podstawowej Nr 1. Wyróżnienia w konkursie powędrowały do Krzysztofa Dechnika z klasy Oc Szkoły Podstawowej Nr 3, Julii Jurewicz z klasy IIc Szkoły Podstawowej Nr 1, Kariny Biernatek ze Szkoły Podstawowej Nr 1, Wojciecha Bigosa z klasy IIc Szkoły Podstawowej Nr 1 i Kacpra Szapowała ze Szkoły Podstawowej Nr 1.

Było miło, radośnie, smacznie, muzycznie, kolorowo i ciepło, czyli tak jak powinno być na wiosennym jarmarku.

Dziękujemy również wszystkim wystawcom, rękodzielnikom, artystom, za przybycie – bez nich nie byłoby jarmarku. Dzięki nim zauważyliśmy jak wielka jest potrzeba spotykania się ludzi, rozmawiania, nawiązywania nowych kontaktów. Cieszymy się, że zechcieli pokazać swoje prace, pomysły, kreatywność. Już dziś możemy mówić, że następny jarmark wiosenny odbędzie się w przyszłym roku, na który już dziś serdecznie zapraszamy.

Organizatorem jarmarku było Muzeum Złota i Złotoryjski Ośrodek Kultury i Rekreacji.

Zapraszamy do obejrzenia galerii: Wiosenny Jarmark Świąteczny