Złotoryja
Co warto zobaczyć w Złotoryi? Gdzie warto pojechać?

Centrum Informacji Turystycznej
w Złotoryi

Najbliższe projekcje Kina Aurum


Aktualności / Kulturalne Lato z ZOKiR 2016

Kulturalne Lato z ZOKiR 2016 - 18/08/2016

Nie wszystkie dzieci, które nie wyjechały na wakacje, się nudzą. Większość dzieci spędza wakacje w domu. Myli się jednak ten, kto uważa, że siedzą przed telewizorem albo się nudzą. Kolejny już raz organizujemy wypoczynek dla najmłodszych ph. „Lato w mieście 2016 r.”. Zajęcia odbywały się od 12 lipca do 11 sierpnia i prowadzone były dla dzieci we wtorki, środy i czwartki w godz. 10:00 do 14:00. W tym roku przygotowaliśmy bardzo szeroką ofertę, oprócz różnego rodzaju turniejów i zabaw sportowych, zajęć plastycznych zaplanowaliśmy spotkania z reprezentantami różnych zawodów, którzy przybliżyli dzieciom swoje interesujące profesje. Zwykłe spotkania z niezwykłymi ludźmi. Program akcji „Lato w mieście” był elastyczny, dopasowywany do aury pogodowej. Na zajęcia uczęszczało około 30 dzieci w wieku 6-11 lat. W pierwszy dzień dzieci poznały rybkę Dory. Wielobarwna rewia z udziałem oceanicznych zwierząt zagwarantowała prawie dwie godziny sympatycznej rozrywki w kinie Aurum. Po seansie dzieci poznały „od zaplecza” warsztat pracy kinooperatora. Środy to spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Na zajęciach pod hasłem „Jak bezpiecznie zwiedzać cyfrowy świat” dzieci zapoznały się z bezpiecznymi stronami, obejrzały filmiki z serii „Owce w sieci”, Stoczyły walkę z Sieciuchami w grze „Misja: Bezpieczny Internet”. Były też gry planszowe oraz rozwiązywanie krzyżówek.

Dzieci miały możliwość poznania specyfiki pracy weterynarza. Pani Marta Brzyska z Gabinetu Weterynaryjnego Boliłapka kształtowała postawy humanitarne w stosunku do zwierząt, uświadomiła dzieciom, że zwierzęta, tak jak i ludzie, są żywymi istotami, które też chorują i cierpią, oraz wymagają pomocy i leczenia. Dzieci dokładnie obejrzały gabinet weterynaryjny. Pani Marta opowiedziała o sposobie pielęgnacji zwierząt domowych, a także jak należy się zachować podczas kontaktu z niebezpiecznym zwierzęciem. Dzieci poznały narzędzia medyczne potrzebne do badania zwierząt. Pani weterynarz opowiedziała do czego służą znajdujące się w nich urządzenia. Dzieci brały aktywny udział w spotkaniu i chętnie opowiadały o swoich małych przyjaciołach i ich problemach ze zdrowiem. Pani weterynarz podkreśliła konieczność mycia rąk po każdym kontakcie ze zwierzętami. Na zakończenie ogłosiła konkurs ph. „Uśmiech pupila”. Wyróżnione przez nią prace plastyczne zostały nagrodzone.

Szkółka Płukania Złota działająca przy Muzeum Złota zaprosiła dzieci do wspólnej nauki płukania złota, które ze skupieniem poszukiwały złotego kruszca. Ileż było radości i okrzyków, gdy został wypłukany i lśnił w słońcu złoty samorodek.

Dzieci odwiedziły siedzibę Straży Miejskiej. Tematem spotkania było zapoznanie się z pracą strażników. Dzieci dowiedziały się, jak zachowywać się wobec agresywnego psa, jakie zadania wykonuje strażnik oraz poznały elementy umundurowania i akcesoria niezbędne w pracy mundurowych. Wielką atrakcją było odwiedzenie pomieszczenia monitoringu wizyjnego i przyjrzenie się znanym miejscom z zupełnie innej perspektywy. Szczególnie chłopcy zadawali pytania o szczegółowe możliwości techniczne kamer monitoringu: „proszę Pana, a w nocy też wszystko widać?” – natomiast dziewczynki zwróciły uwagę na fakt, że kamery umieszczone są między innymi w jednych z najładniejszych punktów miasta: „ojej, tyle razy tam byłam z rodzicami, a teraz jeszcze lepiej widzę, jak tam jest ładnie”.

Pewny dzień okazał się bardzo gorący... a to za sprawą wizyty w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Złotoryi. Jak od środka wygląda samochód strażacki, w co ubrani chodzą strażacy i jak głośno wyje strażacka syrena to tylko nieliczne atrakcje jakie czekały na maluchów. Dla najmłodszych przygotowano szereg atrakcji. Ogromne wrażenie na dzieciach robił widok sprzętu - ubrania, kaski, wozy i sprzęt służący do gaszenia pożarów. Przez chwile dzieciaki mogły poczuć się jak strażacy przymierzając hełm czy wsiąść do wozu strażackiego. Dzieci z dużym zaciekawieniem słuchały i oglądały urządzenia strażackie oraz zadawały wiele pytań. Nie sposób przy tej okazji było nie wspomnieć o zasadach bezpieczeństwa i sytuacjach, w których należy zawiadomić panów strażaków, bo jak mówili - ich praca to nie tylko pożary, ale także wypadki samochodowe, ratowanie zwierząt i mienia. Strażacy zademonstrowali efektowny zjazd po róże, a także sygnał dźwiękowy i świetlny wozów strażackich.

Wybraliśmy się także z wizyta do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Na miejscu dowiedzieliśmy się czym zajmuje się instytucja, a mianowicie: badaniem czystości wody i powietrza, kontrolą czystości różnych placówek – przedszkoli, szkół, szpitali, stołówek szkolnych Dzieci oglądały pomieszczenia i sprzęt, który wykorzystywany jest do różnorodnych badań. Spotkanie odbyło się we wspaniałej atmosferze a dzieci dowiedziały się jak dbać o higienę i swoje zdrowie. Dzieci wcieliły się w rolę małych chemików i szukały bakterii i sprawdzały czystość wody.

Sierpień rozpoczęliśmy wizytą w salonie fryzjerskim. aby dowiedzieć się, na czym polega praca fryzjera. Maluchy obserwowały i zadawały mnóstwo pytań. Każdy mógł zobaczyć, że praca fryzjera wymaga wiedzy i cierpliwości.

Dużą niespodzianką dla dzieci była wizyta w hotelu Qubus. Dzieci poznały zasady savoir- vivre, a przy okazji wizyty uczestniczyły w wystawnych poczęstunku. Niezwykle uprzejma obsługa hotelowa wytłumaczyła i pokazała naszym milusińskim jak należy zachowywać się w restauracji, w jaki sposób wchodzić i siadać do stolika. Dzieci dowiedziały się także do czego służy każdy z elementów bogatej zastawy stołowej. Dzięki wizycie w Qubus Hotel Złotoryja dzieciom nie obce są już dobre obyczaje.

Klub Seniora działający przy MOPS zaprosił dzieci na spotkanie z bajką ph. „ Jaś i Małgosia – na wesoło”. Uczestnicy z uwagą obserwowali co dzieje się na scenie. Zabawne perypetie Jasia i Małgosi oraz złej czarownicy rozśmieszały nas i bawiły. Artyści nagrodzeni zostali gromkimi brawami. Była to znakomita uczta dla ciała i duszy.

Nadszedł czas na ważne spotkanie. Dzieci odwiedziły Komendę Powiatową Policji. W trakcie spotkania zapoznały się z pracą złotoryjskiej policji. Dowiedziały się, kto to jest policjant dyżurny i czym się zajmuje. Wysłuchały też porad dotyczących bezpieczeństwa oraz sposobów unikania zagrożeń związanych ze spotkaniem z nieznajomym. W czasie spotkania maluchy pobrały swoje odciski palców. Przy okazji przypomniano dzieciom numery alarmowe, na które dzwoni się w przypadku konieczności wezwania pomocy. Maluchy dowiedziały się na czym polega praca technika kryminalistyki, w jaki sposób zabezpiecza się ślady, po co robi się zdjęcia na miejscu zdarzenia. Policjantka pokazała uczestnikom spotkania jak wyglądają ich linie papilarne.

Ostatni dzień wakacji naszych milusińskich uczciliśmy wizytą w nadleśnictwie, które współpracuje z lokalnymi szkołami i przedszkolami w zakresie edukacji przyrodniczej. Swoją wizytę rozpoczęliśmy od przejścia ścieżki przyrodniczej, podczas której zapoznaliśmy się z tablicami informacyjnymi na temat funkcji i ochrony lasu. W trakcie rozmowy dzieci zadawały wiele pytań, wykazując dociekliwą i aktywną postawę badawczą. Ale to nie koniec atrakcji. Przygotowaliśmy wraz z nadleśnictwem poczęstunek w postaci pieczonej kiełbaski. Każde dziecko mogło samodzielnie upiec kiełbaskę, co dla wielu było nowym doświadczeniem. Była to niezwykle ciekawa wycieczka dydaktyczna, dzięki której dzieci wzbogaciły swoją wiedzę przyrodniczą związaną z tematyką lasu.

Serdecznie podziękowania za ciepłą i miłą atmosferę oraz ogromną cierpliwość na nieustające pytania dzieci dla kina Aurum, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Gabinetu Weterynaryjnego „Boliłapka”, sali zabaw dla dzieci „Figlowisko”, Centrum Informacji Turystycznej, Muzeum Złota, Straży Miejskiej, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Salonu Fryzjerskiego Justyna i Grzegorz Gap, Qubus Hotel, Klubu Seniora przy MOPS, Komendy Powiatowej Policji, Nadleśnictwa.

Zapraszamy do obejrzenia galerii: Kulturalne Lato z ZOKiR 2016