Złotoryja
Co warto zobaczyć w Złotoryi? Gdzie warto pojechać?

Centrum Informacji Turystycznej
w Złotoryi

Najbliższe projekcje Kina Aurum


Aktualności / Na wagary z CITem X Jubileuszowy Rajd Złotoryjski na Powitanie Wiosny "Marzanna"

Na wagary z CITem X Jubileuszowy Rajd Złotoryjski na Powitanie Wiosny "Marzanna" - 25/03/2011

Na wagary z CITem X Jubileuszowy Rajd Z?otoryjski na Powitanie Wiosny "Marzanna"Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Złotoryi oraz Szkoły Podstawowej w Rokitnicy wraz z nauczycielami uczcili Pierwszy Dzień Wiosny uczestnictwem w Rajdzie. Rajd został zorganizowany po raz dziesiąty przez Centrum Informacji Turystycznej w Złotoryi. Trasa liczyła 12 kilometrów i prowadziła od Złotoryi (plac Reymonta) do Rokitnicy i z powrotem.

Wszyscy uczestnicy dzielnie przeszli trasę rajdową, choć po zimowym leniuchowaniu nie obyło się bez zakwasów. Rajd cieszył się dużą frekwencją – uczestników było ok. 130. Na trasie stawili się wszyscy, którzy zapisali się na imprezę, choć właściwie do końca nie wiadomo było czy dopisze aura. Pogoda mile zaskoczyła wszystkich – świeciło słońce i czuć było prawdziwą wiosnę. W tegorocznym rajdzie najważniejszym akcentem wiosennym były przepiękne marzanny, własnoręcznie wykonane przez uczniów. Każda z marzann była inna. Jedne urzekały pięknym makijażem, inne wymyślnymi strojami, fryzurami a nawet kapeluszami. Odbył się także konkurs na najpiękniejszą marzannę. Jury nie mogło się zdecydować, którą wybrać i doceniło wszystkich twórców marzann. W tym roku na trasę rajdową przyniesiono jedenaście marzann, jednak nie wszystkie wytrzymały trudy trasy rajdowej.

Na szlaku rajdowym uczestnicy pod opieką przewodnika poznawali swoją „małą ojczyznę”. Zaznajomili się z historią miasta, górnictwa złota oraz zabytkami Złotoryi i Rokitnicy. Obejrzeli kościół Św. Michała Archanioła oraz ruiny zamku w Rokitnicy, w którym Henryk Brodaty w 1211 r. nadał Złotoryi prawa miejskie.

W Rokitnicy przy Szkole Podstawowej odbyło się podsumowanie rajdu. Uczestnicy posilili się kiełbaskami z grilla oraz gorącą herbatą. Wręczono drużynom rajdowym dyplomy uczestnictwa oraz podziękowania dla osób i instytucji pomagających w organizacji rajdu. Pomiędzy drużynami SP nr 1 w Złotoryi a Szkołą Podstawową w Rokitnicy rozegrano mecz piłki nożnej, który zakończył się porażką zespołu z Rokitnicy 3:2. Odbyły się również konkursy: najważniejszy konkurs krajoznawczy (obejmujący zakres wiedzy z trasy rajdowej) oraz konkurs ekologia i przyroda.

Wyniki konkursów: Konkurs Krajoznawczy
I m Kacper Chmielowski (19 pkt.) SP nr 1 w Złotoryi
II m Mateusz Kityk (18,5 pkt.) SP nr 1 w Złotoryi
III m Patrycja Zaremba – (18 pkt) Rokitnica
IV m Marta Łuc – (18 pkt) SP nr 1 w Złotoryi
V m Kamil Załupka – (17 pkt.) Rokitnica

Konkurs Ekologia i Przyroda I m Żaklina Żegadło (18 pkt) SP nr 1 w Złotoryi
II m Kacper Mazur (17 pkt) SP nr 1 w Złotoryi
III m Daria Dobosz ((17 pkt) SP nr 1 w Złotoryi
IV m Alicja Papińska (16 pkt) SP nr 1 w Złotoryi
V m Ilona Surówka ((16 pkt) SP nr 1 w Złotoryi

W końcowej ocenie liczył się też czas zakończenia pisania testów.

Rajdowicze mieli również okazję popisać się wiedzą dotyczącą historii Złotoryi: rozwiązywali rebusy, krzyżówki, wykreślanki oraz rozpoznawali cienie złotoryjskich zabytków. Zabawa była świetna, laureaci konkursów otrzymali nagrody książkowe a pozostali uczestnicy dyplomy i nagrody pocieszenia. Na zakończenie rajdu rozpalono ognisko, na którym spalono – nie bez żalu piękne marzanny, tym samym definitywnie żegnając zimę a witając wiosnę. Organizatorzy rajdu dziękują nauczycielom SP nr 1 w Złotoryi: I. Dominiak Warchoł, B. Lis, K. Kaliciak, K. Maciejak oraz nauczycielom SP w Rokitnicy: Pani B. Iwińskiej, oraz Panu K. Łąkowi za przygotowanie uczestników rajdu do konkursów, liczną frekwencję uczniów oraz pomoc w organizacji rajdu. Dodatkowo podziękowania należą się dyrekcji i pracownikom Szkoły Podstawowej w Rokitnicy za użyczenie terenu i wszelka pomoc organizacyjną. Organizatorzy wyrażają nadzieję, ze następne rajdy będą równie udane i zapraszają do uczestnictwa również inne szkoły.

Zapraszamy do obejrzenia galerii: X Jubileuszowy Rajd Złotoryjski na Powitanie Wiosny "Marzanna"