Złotoryja
Co warto zobaczyć w Złotoryi? Gdzie warto pojechać?

Centrum Informacji Turystycznej
w Złotoryi

Najbliższe projekcje Kina Aurum


Aktualności / Subregion Gór i Pogórza Kaczawskiego na Targach Turystycznych Holiday World 2012 w Pradze

Subregion Gór i Pogórza Kaczawskiego na Targach Turystycznych Holiday World 2012 w Pradze - 20/02/2012

Subregion Gór i Pogórza Kaczawskiego na Targach Turystycznych Holiday World 2012 w PradzeW terminie 09-12 lutego 2012 r. w zabytkowym centrum wystawienniczym – w praskim pałacu przemysłowym odbyły się targi turystyczne pod nazwą Holiday Word 2012. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń turystycznych w Republice Czeskiej i jedne z największych targów w Europie.

Zapraszamy do obejrzenia galerii: Subregion Gór i Pogórza Kaczawskiego na Targach Turystycznych Holiday World 2012 w Pradze


Pałac przemysłowy zlokalizowany na terenie praskiego zespołu terenów wystawowych to budowla pochodząca z końca XIX w., która, mimo swojego dostojnego wieku, gości wiele ważnych imprez wystawienniczych oraz akcji kulturalnych. Tuż za samym pałacem znajduje się słynna Krizikova Fontanna, która już od wielu lat przyciąga rzesze widzów na spektakle światło, woda, dźwięk. Pałac przemysłowy zbudowany został na II Wystawę Techniczną (w 1891 r.), która odbywała się w Pradze raz na sto lat. Współcześnie część obiektu spaliła się, dlatego dobudowano dwie nowe hale wystawiennicze.

Targi Holiday World 2012 zajmowały powierzchnię 24 000 m² w czterech halach wystawienniczych. W roku 2011 wystawiło się 973 wystawców z 50 krajów. Organizatorzy szacują, że targi odwiedziło około 32 000 zwiedzających. Oprócz interesujących ekspozycji wystawców targi oferowały bogaty program dodatkowy polegający m.in. na projekcji filmów podróżniczych „World Film”, seminariach, konferencjach oraz warsztatach związanych tematycznie z turystyką. Równocześnie z Holiday World odbyły się dwie inne imprezy: Top Gastro – targi prezentujące technologię produkcji żywności oraz Golf World Praque -wystawa golfa i turystyki golfowej. W ramach jubileuszowej 20 edycji targów Holiday World zostały przedstawione prezentacje kilkudziesięciu krajów z całego świata. Z Polski prezentowane były regiony i miasta: Kraków, Beskidy, Ostróda z Grunwaldem, Zabrze, Prudnik, Opole, Nowa Ruda, Jelenia Góra, Wrocław z ofertą na Euro 2012 oraz nasz region „Subregion Góry i Pogórze Kaczawskie”. Udział w targach odbył się tak samo, jak na targach we Wrocławiu w ramach projektu pn. „Kampania promocyjna na rzecz rozwoju turystyki i kultury w Subregionie Gór i Pogórza Kaczawskiego” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007 – 2013. Program realizowany jest wspólnie z gminą Jawor, gminą Świerzawa, powiatem złotoryjskim i powiatem jaworskim. Nasz punkt położony był w atrakcyjnym miejscu. W najstarszej, zabytkowej części, obiektu naprzeciwko ogromnego stoiska promującego Saksonię, które kolorystyką i muzyką przyciągały tłumy zwiedzających a my na tym korzystaliśmy. Nasze stoisko było niewielkie, ale ładnie ozdobione banerami ze zdjęciami atrakcji turystycznych. Wyróżniało się spośród innych historycznymi strojami osób reprezentujących region. Przy okazji okazało się, że Czesi są wielbicielami trylogii Sienkiewicza, ponieważ te stroje kojarzone były np. z Panem Wołodyjowskim czy Onufrym Zagłobą. Stoisko odwiedzali głownie Czesi, chociaż sporo było też Polaków, którzy grupowo przyjeżdżali na targi. Czesi byli chętni do rozmów i często odkrywali wspólną płaszczyznę historyczną Czech i regionu Dolnego Śląska. Najwięcej pytań dotyczyło turystyki aktywnej i kulturowej oraz agroturystyki. Dużym zainteresowaniem cieszyła się turystyka rowerowa. W pierwszy dzień targów swoją obecnością zaszczyciły nas najpiękniejsze dziewczyny na świecie. Nie przypadkiem gościły one na targach – w dniach 4-6.10.2012 r. w Pradze odbędzie się finał Miss World. Ich obecność była częścią oficjalnie zaplanowanej akcji promocyjnej tej dużej imprezy. Dla naszego regionu wizyta tych ślicznych dziewcząt na naszym stoisku była wielka możliwością zaistnienia w mediach zagranicznych, bowiem jak zawsze finalistkom Miss World towarzyszył tłum dziennikarzy, którzy robili im zdjęcia.

Stanowisko „Subregion Gór i Pogórza Kaczawskiego” cieszyło się wielkim zainteresowaniem i sympatią Czechów. Oprócz barwnej oprawy zwiedzających przyciągał poczęstunek polską kiełbasą, degustacja nalewek oraz słodyczy. Dla zainteresowanych naszym regionem przygotowane były materiały promocyjne w języku polskim, czeskim, niemieckim i angielskim oraz drobne gadżety (breloczki, monety okolicznościowe, ołówki, długopisy itp.). Mamy nadzieję, że prezentacja naszego regionu w Pradze zaowocuje zwiększeniem przyjazdów turystów czeskich do naszego regionu.