Złotoryja
Co warto zobaczyć w Złotoryi? Gdzie warto pojechać?

Centrum Informacji Turystycznej
w Złotoryi

Najbliższe projekcje Kina Aurum


Aktualności / I Rajd Turystyczny - Na tropie złota

I Rajd Turystyczny - Na tropie złota - 09/04/2009

2 kwietnia 2009 r. odbył się I Rajd Turystyczny "Na tropie złota". Organizatorem było Centrum Informacji Turystycznej w Złotoryi a uczestnikami dzieci z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusz Korczaka. Od wielu lat dzieci z tej placówki chętnie biorą udział w rajdach a kadra nauczycielska angażuje się w organizację tego typu imprez. Jest to doskonała okazja do poznania walorów turystyczno – krajoznawczych okolic Złotoryi oraz popularyzacji wśród dzieci aktywnego wypoczynku.

"Niezmordowaną" propagatorką tych idei jest Pani mgr Anna Wojtaczka, która wraz ze swoimi uczniami wzięła udział w rekordowej liczbie imprez turystycznych. W tegorocznym rajdzie udział wzięło 70 uczestników.

Złotoryjskie dzieci uczciły rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II zapalając znicze pod pomnikiem znajdującym się przy kościele Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Ojciec Święty przemierzał liczne szlaki turystyczne, dlatego wzorując się na Nim, wyruszono na pieszą wędrówkę. Dzieci zwiedziły basztę kowalską i z wysokości 22 metrów obejrzały panoramę miasta. Zapoznały się również z historią tego obiektu i tablicami edukacyjnymi pokazującymi jak kiedyś wyglądało nasze miasto i baszta kowalska. Przewodnik terenowy przybliżył dzieciom dzieje Złotoryi nierozerwalnie związane z pozyskiwaniem złotego kruszcu.

Trasa rajdu prowadziła wzdłuż pozostałości po fortyfikacjach miejskich – murach obronnych. Dzieci dowiedziały się, czym jest pomnik przyrody nieożywionej i miały okazję podziwiać kilka takich okazów znajdujących się na trasie. Doliną złotonośnej rzeki Kaczawy uczestnicy pomaszerowali do Kopalni Złota /Aurelia/ gdzie odbyło się podsumowanie rajdu. Po trudach pieszej wędrówki dzieci posiliły się kiełbasą pieczoną na grillu. Odbyły się liczne konkursy: krajoznawczy, sprawnościowy, ekologiczno-przyrodniczy oraz zagadki przyrodnicze. Zwycięzcy zostali nagrodzeni dyplomami, nagrodami rzeczowymi oraz słodyczami. Drużyny rajdowe otrzymały dyplomy uczestnictwa.

W konkursie "Krajoznawczym" obejmującym wiedzę z trasy rajdowej najlepsi okazali się:
I m – Mikołaj Dziedzic
II m – Andrzej Nizioł
III m – Anita Grudzińska
IV m – Dominik Kurek
IV m – Krzysztof Ludyniec

W konkursie "Ekologia i Przyroda":
I m – Dominik Kurek
II m – Damian Małyszka
III m – Ewa Sabura
IV m – Patrycja Pawłowicz
V m – Bartosz Niedbała

Szkoły, które wzięły udział w rajdzie ujęte zostaną w XIX edycji Przeglądu Działalności Turystyczno – Krajoznawczej - szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich "Wędrujemy".

Zapraszamy do obejrzenia galerii: I Rajd Turystyczny "Na tropie złota"