Złotoryja
Co warto zobaczyć w Złotoryi? Gdzie warto pojechać?

Centrum Informacji Turystycznej
w Złotoryi

Najbliższe projekcje Kina Aurum


Aktualności / Jedna majówka, dwa muzyczne festiwale

Jedna majówka, dwa muzyczne festiwale - 31/05/2014

Długo wyczekiwana przerwa od pracy i szkoły, czyli majówka, już za nami. Niestety, w tym roku pogoda nie była łaskawa i popsuła szyki wielu osobom, które chciały spędzić ten czas na świeżym powietrzu. Nie przeszkodziło to jednak złotoryjanom w zabawie, która odbywała się nad złotoryjskim zalewem. Złotoryjanie i przyjezdni goście majowy odpoczynek rozpoczęli w czwartek, który okazał się najcieplejszym ze wszystkich majówkowych dni. Mimo iż zgromadzonych przywitał deszczyk, nikt nie przestraszył się „"oberwania chmury", które dość szybko zastąpiło słońce. Dzieci na scenie bawiły się doskonale, biorąc udział w programie estradowym "Właśnie leci show dla dzieci" oraz w różnych zabawach przygotowanych w jego ramach. Jedną z ciekawszych aranżacji było przebieranie się przez jednego uczestnika w wybrane zwierzę i wydawanie odgłosów prezentowanego zwierzęcia. Oprócz tego dzieci śpiewały piosenki oraz uczyły się różnych wierszyków.

Dla aktywnych maluchów nie zabrakło słodkiego poczęstunku oraz nagród w postaci flamastrów, zabawek czy kolorowych kredek. Tuż po zabawach nadszedł czas na coś dla dorosłych. Do wspólnego śpiewu zachęcał zespół Dwie Korony, po którym publiczność zabawiały Śląskie Pierony. Na zakończenie dnia popis sceniczny dał zespół Basta, który zagrał muzykę dance i disco-polo.

Chociaż 2 maja był dniem bardzo chłodnym, to nie zniechęciło to dzieci, które przybyły nad złotoryjski zalew do Wioski Indiańskiej zorganizowanej przez Stowarzyszenie Nasze RIO oraz Fabrykę Urodzin. Dzieci od razu upatrzyły sobie atrakcje, w których chciały brać udział i zachowywały się tak, jakby zimno ich nie dotyczyło.

Część maluchów z wielkim zaangażowaniem malowało kolorowe flagi, przy których dorośli też musieli dodać coś od siebie, często pomagając przy „kolorowaniu”. Ponieważ najmłodszych najbardziej ciągnęło do farb, nie omieszkali również skorzystać z możliwości stworzenia barwnych totemów. Ci, którzy troszkę zmarzli, mogli schować się wewnątrz tipi, w którym również odbywały się różne zajęcia plastyczne.

Starsze dzieci strzelały z łuku do celu, którym był czerwony balon. Różnie to wychodziło, jednak nikt nie dawał za wygraną. Natomiast młodszym łucznikom pomagali wolontariusze, którzy dbali o bezpieczeństwo zabawy. Największą jednak atrakcją była bez wątpienia wspinaczka na skrzynki po piwach. Zabezpieczone na wszystkie możliwe sposoby dzieci, przy asyście, dodając kolejne skrzynki, tworzyły wieżę, na której szczycie stali sami budowniczy (rekord wyniósł aż osiemnaście skrzynek).

Oprócz tego każdy mógł skorzystać z atrakcji przygotowanych przez mieszkańców Czapli i Wojcieszyna, pooglądać występy taneczne zespołów Łau! oraz Streed Dance Academy czy pośmiać się ze złotoryjskim Klubem Seniora, który oprócz skeczy przygotował również grę dla dzieci. Dużą sensacją był koncert uczniów złotoryjskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, którzy pod opieką Doroty Kosińskiej przygotowali niezwykłe przedstawienie. Udział wzięli w nim oprócz uczniów także uczestnicy majówki.

Prawdziwe granie i gorąca zabawa rozpoczęły się jednak tuż po godz. 17. To właśnie wtedy rozpoczęła się 2. edycja Złotoryjskich Rytmów Młodych. – W tym roku konkurs poszerzyliśmy o kolejne powiaty.

Chcielibyśmy w najbliższych latach zrobić liczącą się imprezę wojewódzką, ważne wydarzenie na muzycznej mapie naszego regionu – zapowiada Mateusz Baraniak, jeden z organizatorów imprezy.

Na scenie tego dnia zaprezentowały się takie zespoły jak Epicentrum (rock/blues), Obustronni (rap), Żółta Febra (rock), Góćo (funk/jazz/rap), 2naście stóp pod ziemią (reggae), Abhorrent Vice (nintendocore), Affect (rock), Obsesja (metalcore/groove metal), które walczyły o bardzo atrakcyjne nagrody: nagranie w profesjonalnym studiu M:23 w Wałbrzychu, kilkusetzłotowy bon na zakupy w sklepie muzycznym plus sesja zdjęciowa i wykonanie zestawu koszulek z własnym logo.

Poza konkursem zagrał dla zgromadzonych również Vexing Question. Ponieważ Rytmy Młodych to konkurs muzyczny, jury, które wybiera zwycięzców, miało w tym roku nie lada orzech do zgryzienia. – Drugie Złotoryjskie Rytmy Młodych przyniosły nam kolejne miłe zaskoczenie w postaci zwycięskiego debiutanta. Pochodzący z Jeleniej Góry metalowy zespół Obsesja, podobnie jak rodzimy Naked Canvas w zeszłym roku, zdobył serca publiczności i najwyższe uznanie jury.

Drugie miejsce przypadło rdzennie sokołowskiej Żółtej Febrze, która w uzupełnionym o nowych, złotoryjskich muzyków składzie, wzniosła swoje show na zupełnie nowy poziom.

Trzecią pozycję na podium zgarnęli, mimo kontuzji wokalisty, także jeleniogórzanie z metalowo-elektronicznego Abhorrent Vice. Jury oceniało poziom instrumentalny, wokalny, aranżacyjny, charyzmę, ale brało także pod uwagę sceniczny staż wykonawców – podsumował po konkursie członek jury Mateusz Pasek.

Trzeci dzień złotoryjskiej majówki rozpoczął się tradycyjnie mszą świętą w intencji ojczyzny. Po wyjściu z kościała Mariackiego uczestnicy obchodów udali się pod pobliski pomnik Niepodległości, gdzie złożyli wiązanki kwiatów. – Świętujemy rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji. Dla nas Polaków powinna być ona drogowskazem do nieustannego budowania najwyższej z form współżycia społecznego, jaką jest społeczeństwo obywatelskie – mówił burmistrz Ireneusz Żurawski.

Po południu, nad złotoryjskim zalewem, obchody 3 maja były mniej oficjalne. Odbył się tam Otwarty Złotoryjski Maraton Muzyki Rockowej, który potrwał aż do rana. Organizatorem tej imprezy było stowarzyszenie Złota Cooltura w partnerstwie ze Złotoryjskim Ośrodkiem Kultury i Rekreacji. Patronat honorowy objął burmistrz Ireneusz Żurawski, a w dofinansowaniu pomogły Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Urząd Miejski w Złotoryi.

Maraton miał bardzo pomysłową formułę. Organizatorzy rozdali przybyłym nad zalew specjalne karty, na których mogli oddawać głosy na najlepszy z kilkunastu występujących na scenie zespołów. Łącznie do urny trafiły 382 takie karty. Po przeliczeniu głosów bezapelacyjnym zwycięzcą została kapela Radcurie, która w nagrodę otrzymała nagranie promocyjnego materiału w profesjonalnym studiu. (gazeta złotoryjska)

Zapraszamy do obejrzenia galerii: Majówka 2014