Złotoryja
Co warto zobaczyć w Złotoryi? Gdzie warto pojechać?

Centrum Informacji Turystycznej
w Złotoryi

Najbliższe projekcje Kina Aurum


Aktualności / Straszyło w złotoryjskich zabytkach

Straszyło w złotoryjskich zabytkach - 31/05/2014

Straszy?o w z?otoryjskich zabytkachW piątek 16 maja w złotoryjskim Muzeum Złota odbyła się III Noc Muzeów. Chociaż większość z zaplanowanych atrakcji została odwołana z powodu deszczu, to jednak nie przeszkodziło to przebierańcom, którzy postanowili trochę postraszyć w złotoryjskich zabytkach. Pogoda nie była łaskawa i oberwanie chmury, które utrzymało się cały dzień, sprawiło, że organizatorzy imprezy postanowili odwołać większość atrakcji, które miały odbyć się na placu przed budynkiem muzeum. Jednak ci, którzy przybyli do muzeum, mogli za darmo zwiedzić jego mury i wysłuchać odczytu dr. hab. Marka Awdankiewicza pt. „Wulkanizm w historii geologicznej Dolnego Śląska”. Zebrani dowiedzieli się, że kenozoiczne stożki wulkaniczne na Dolnym Śląsku zostały w większości silnie zniszczone w wyniku działania procesów powierzchniowych. – Dzięki erozji na powierzchni ziemi odsłoniły się „korzenie” dawnych wulkanów – kominy wulkaniczne wypełnione przez lawę i inne produkty erupcji. Z uwagi na znaczną twardość skał, kominy takie tworzą strome wzgórza o kształcie naśladującym często dawne stożki wulkaniczne. Tego typu komin stanowi m.in. Wilcza Góra – mówił Awdankiewicz. – Na brzegach komina Wilczej Góry odsłaniają się piaskowce wieku kredowego oraz brekcje złożone z bloków piaskowców i bazanitów, powstałe w czasie przedzierania się lawy na powierzchnię – tłumaczył.

Tuż po prelekcji miało miejsce wręczenie nagród i dyplomów dla dzieci biorących udział w konkursie plastycznym „Piękno drzemiące w wulkanach”. Komisja, która oceniała „małe dzieła”, miała wiele problemów z wybraniem tych najlepszych, ponieważ na konkurs wpłynęło aż 749 prac. Kiedy nagrody trafiały w ręce laureatów konkursu, muzeum odwiedzili wolontariusze Stowarzyszenia Nasze Rio, którzy przebrani za różne straszne postacie, rozpoczęli Paradę Duchów.

Stwory chętnie pozowały i wygłupiały się, pokazując, jak straszne potrafią być. To, co bez wątpienia było widać gołym okiem, to duża pomysłowość i praca włożona w przygotowanie swoich strojów. Perfekcyjny makijaż zombie nieziemsko wyglądał zarówno u dziewczyn, jak i chłopaków. Straszydła, które większość czasu siedziały schowane w muzeum, chroniąc się przed ulewą, postanowiły także udać się na Basztę Kowalską i wieżę kościoła Mariackiego.

Ci, którzy nie bali się pogody i wyszli na ulice miasta, mieli okazję podziwiać paradujące chodnikami złotoryjskie duchy.

Noc Muzeów to kulturalna impreza, podczas której udostępniane są galerie, muzea i instytucje kultury w godzinach nocnych. Pierwsza taka Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 roku i cieszyła się ogromnym powodzeniem. Z tego też powodu owa inicjatywa zaczęła powstawać w innych miastach, a obecnie organizuje ją ponad 120 miast Europy. W Polsce pierwsza Noc Muzeów zorganizowana została w 2003 roku w poznańskim Muzeum Narodowym. (gazeta złotoryjska)

Zapraszamy do obejrzenia galerii: Majówka 2014