Złotoryja
Co warto zobaczyć w Złotoryi? Gdzie warto pojechać?

Centrum Informacji Turystycznej
w Złotoryi

Najbliższe projekcje Kina Aurum


Strony / Baszta Kowalska / Szerokość geograficzna: 51°7'19.22"N Długość geograficzna: 15°54'48.19"E

Baszta Kowalska / Szerokość geograficzna: 51°7'19.22"N Długość geograficzna: 15°54'48.19"E

Baszta KowalskaJest pozostałością potężnych kamiennych obwarowań, które otaczały Złotoryję od XIV do XIX wieku. Wcześniejsze obwarowania były drewniane.

Baszta powstała w połowie XIV w. Pod koniec tego stulecia uzupełniono ją czterema kamiennymi wykuszami, a w pierwszej połowie XVI w zwieńczono ceglaną attyką złożoną z elementów półkolistych, charakterystycznych dla architektury renesansowej na Śląsku. Głównym zadaniem baszty była obrona Bramy Górnej. Zadanie to realizowali członkowie cechu kowali, stąd jej nazwa. Wysokość baszty wynosi 22,5 m wysokości, średnica 9,5 m, grubość murów w przyziemiu wynosi 2,7 m. Wejście znajduje się na wysokości 6,6 m. Wchodziło się nim do baszty wprost z murów. Na szczyt baszty prowadzi 45 kamiennych schodków. Począwszy od IV wieku do 1813 r. baszta zwieńczona była gotyckim hełmem. Niestety w czasie wojen napoleońskich w 1813 r. został on zniszczony. Kroniki miejskie wspominają, że od XV do XVI wieku baszta służyła za więzienie miejskie.

W baszcie znajdowały się podziemne chodniki, które zapadły się w 1967 roku. Wzmocniono wówczas fundamenty, zasypując wejście do podziemi. Według legendy chodniki te połączone były tunelem z centrum miasta, co umożliwiało w razie potrzeby szybki odwrót.

Znaczącą renowację baszty przeprowadzono w latach 1970-72: zainstalowano wówczas metalowe schody z ulicy do wejścia, przeprowadzono oświetlenie elektryczne, zrekonstruowano stropy, taras widokowy i drzwi zewnętrzne. W najbliższym roku planowana jest kolejna duża renowacja tego obiektu.

Obecnie baszta udostępniona jest do zwiedzania zarówno turystom indywidualnym jak i grupom zorganizowanym. Stanowi doskonały punkt widokowy. Wewnątrz znajduję się sala gdzie wyeksponowane są tablice przedstawiające ryciny miasta z XVIII oraz historię baszty kowalskiej.

Baszta czynna jest:
  • Poniedziałek – Piątek 8.00 – 15.30
  • Sobota 9.00 – 13.30

Cennik: wstęp bezpłatny

Baszta udostępniona: Dla turystów indywidualnych oraz grup zorganizowanych. Klucz do baszty znajduje się w Centrum Informacji Turystycznej, ul. Basztowa 15, tel. 076/ 8781 873 (osoba wypożyczająca klucz pozostawia w depozycie dokument np. legitymację.)

Zapraszamy do obejrzenia galerii: Baszta Kowalska