Złotoryja
Co warto zobaczyć w Złotoryi? Gdzie warto pojechać?

Centrum Informacji Turystycznej
w Złotoryi

Najbliższe projekcje Kina Aurum


Strony / Kopalnia Złota "Aurelia" / Szerokość geograficzna: 51°7'49.64"N Długość geograficzna: 15°55'16.39"E

Kopalnia Złota "Aurelia" / Szerokość geograficzna: 51°7'49.64"N Długość geograficzna: 15°55'16.39"E

Historia Kopalni Złota „Aurelia” na tle górnictwa złota w Złotoryi

Górnictwo złota w okolicach Złotoryi rozwinęło się głównie na złożach osadowych - aluwialnych. Wydobycie takie prowadzono w piaskach złotonośnych odsłaniających się na zboczu doliny Kaczawy. Złoto pozyskiwano również eksploatując żyły okruszcowane złotem w obrębie twardych skał takich jak: diabazy, ryolity czy łupki. Przykładem takiej eksploatacji jest Kopalnia Złota „Aurelia” wykuta pod górą Św. Mikołaja. Dzieje tej kopalni giną w mrokach historii. Wiadomo, że jedną ze sztolni wykuto około roku 1660, natomiast inne chodniki i szyby wykuto najprawdopodniej już w XX jako szybiki poszukiwawcze.

Kopalnia Złota „Aurelia” kryje jeszcze wiele tajemnic. Z niewiadomych przyczyn część chodników została zasypana. Prawdopodobnie przez wycofujące się z tych terenów wojska niemieckie. Dlatego też współcześnie wielu eksploatatorów, pracowało społecznie w kopalni odkopując i penetrują zapomniane szyby i sztolnie. W 1997 r. odkryto zasypany szyb i od imienia odkrywcy nazwano go „Szybem Karola”. Ma on 28 metrów długości i znajdują się w nim liczne boczne korytarze, jeszcze niezbadane i niespenetrowane. W przyszłości planowana jest udostępnienie tego szybu turystom.

Co można zobaczyć w Kopalni:
Długość trasy udostępnionej turystom wynosi ok. 100 m. Sztolnia wykuta została w twardej skale diabazowej, widać nacieki rudy żelaza. Od głównego chodnika odchodzą liczne boczne korytarze oraz szyb wentylacyjny, zamieszkały przez nietoperze.

Informacje o trasie:
Temperatura w podziemiach wynosi ok. + 8 C i jest to temperatura stała. Inne niedogodności: niskie, wąskie, korytarze, duża wilgotność, oświetlenie stałe. Obiekt niedostępny dla osób niepełnosprawnych. Zwiedzanie tylko w kaskach ochronnych.

Otoczenie Kopalni:
W 2006 r. zakończono budowę infrastruktury otaczającej Kopalnię Złota „Aurelia”. Zbudowano zadaszone pomieszczenie z ławeczkami, stołem, murowany grill, duży plac zabaw dla dzieci z kompleksem zjeżdżalni i huśtawek. Pod Kopalnią znajduje się murowana niecka, w której rekreacyjne można płukać złoto. Dla turystów zmotoryzowanych zbudowano duży parking, który pomieści kilka autokarów.

Kopalnia czynna:
Od 1 Października do 20 grudnia rezerwacja wejść do Kopalni pod numerem telefonu: 692-019-575.

W sezonie od maja do końca września. od środy do soboty w godzinach 10,00 - 16,00 w niedziele 9,00 - 15,00

Grupy zorganizowane powinny zgłaszać wejście z wyprzedzeniem: Zgłoszenia można dokonywać w:
Złotoryjskim Ośrodku Kultury i Rekreacji,
pl. Reymonta 5,
59-500 Złotoryja
tel./fax 076/ 8783 374 w godz. od 8,00 do 15,00

Bilety wstępu:
Normalny - 7,00
Ulgowy - 4,00

Nie pobieramy opłat od dzieci do lat 7. Dzieci powyżej lat 7 obowiązuje bilet ulgowy.

Jak dojść do kopalni: (położenie: na peryferiach miasta)

Od centrum kierujemy się w stronę cmentarza. Ul. Cmentarną, skręcamy w ul. B. Chrobrego, przy zabudowaniach Fabryki Obuwia, wzdłuż rzeki Kaczawy, u podnóża Góry Świętego Mikołaja znajduje się kopalnia.

Jak dojechać:

Droga na Chojnów, wjazd od ul. Chojnowskiej, w lewo za Hurtownią Obuwia Następnie w prawo, wzdłuż ogrodzenia cmentarnego i ogródków działkowych, na końcu drogi znajduje się parking oraz kopalnia.

Odległość od głównej drogi: 400 m.

Odległość od przystanku autobusowego: 400 m

Zapraszamy do obejrzenia galerii: Kopalnia Złota Aurelia zimą


Zapraszamy do obejrzenia galerii: Kopalnia Złota "Aurelia"