Złotoryja
Co warto zobaczyć w Złotoryi? Gdzie warto pojechać?

Centrum Informacji Turystycznej
w Złotoryi

Najbliższe projekcje Kina Aurum


Strony / Muzeum Złota / Szerokość geograficzna: 51°7'24.13"N Długość geograficzna: 15°54'48.12"E

Muzeum Złota / Szerokość geograficzna: 51°7'24.13"N Długość geograficzna: 15°54'48.12"E

Z historii obiektu i zbiorów:

Budynek dzisiejszego Muzeum Złota jest obiektem zabytkowym, pochodzącym z drugiej połowy XVII w., wkomponowanym w mury obronne miasta. Budynek wyróżnia się wśród innych typowym dla XVIII w. mansardowym dachem. Obiekt przebudowany w XIX w. Adaptowany został na muzeum w latach 1973-1977. Do 1997 r. opiekę nad obiektem sprawowało złotoryjskie koło PTTK oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Złotoryjskiej. W 1998 r. Muzeum przekazano Złotoryjskiemu Ośrodkowi Kultury. W jego strukturach pozostaje do dziś jako Dział Muzealny. Większość zbiorów pochodzi z daru Leopolda Schmetterlinga – nauczyciela i kolekcjonera urodzonego w Tarnopolu. Zbiory zawierają przedmioty z różnych dziedzin: geologiczne, bibliofilskie, numizmatyczne i archeologiczne.

Zobacz II piętro Muzeum Złota w sieci

Decyzją Rady Miasta w maju 1998 r. Muzeum Społeczne Ziemi Złotoryjskiej otrzymało nowa nazwę – Muzeum Złota. W tym samym roku otwarto wystawę stałą związaną z górnictwem złota, pozyskiwaniem złota w regionie kaczawskim, zawodami w płukaniu złota. Od kilku lat gromadzi obiekty geologiczne charakterystyczne dla morfologii terenu Gór i Pogórza Kaczawskiego Muzeum jest miejscem spotkań i współpracy z Polskim Towarzystwem Przyjaciół Nauk o Ziemi, Polskim Bractwem Kopaczy Złota, Towarzystwem Miłośników Ziemi Złotoryjskiej. Muzeum jako instytucja zajmuje się gromadzeniem minerałów i skał występujących na Pogórzu Kaczawskim. Organizuje wystawy czasowe z prywatnych zbiorów: skał, skamieniałości i minerałów Dolnego Śląska oraz fotografii nieożywionej świata Sudetów.

W porozumieniu z wrocławskimi muzeami uniwersyteckimi: Muzeum Geologicznym, Muzeum Mineralogicznym oraz Muzeum Geologicznym Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie, odbywają się tutaj liczne prelekcje z dziedziny nauk o Ziemi a także spotkania z kolekcjonerami, pasjonatami skarbów Ziemi. Od 2002 roku Muzeum jest współorganizatorem dużego ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży pod nazwą: „Zaklęte w kamieniu”. Konkurs promuje szacunek i dbałość o przyrodę w każdej jej postaci oraz przyczynia się do rozwoju zainteresowania aktywnym sposobem spędzania wolnego czasu, w otoczeniu naturalnego piękna przyrody nieożywionej.

Wystawy w Muzeum Złota

Wystawy stałe:

I piętro - MIĘDZY METAMORFIKIEM KACZAWSKIM A JESZTEDZKIM (zbiór minerałów)
II piętro - HISTORIA GÓRNICTWA ZŁOTA W ZŁOTORYI

Wystawy czasowe (od 14 maja do 31 sierpnia):

III piętro:

  • "Linoryt i Rysunek" Jolanty Kłapouszczak.


Godziny otwarcia:

Poniedziałek - nieczynne
Wtorek - Sobota w godz. 9.00-15.45
Niedziela czynne od maja do pażdziernika, w pozostałe miesiące nieczynne.


Bilety:
- Bilet normalny: 5 zł,
- Bilet ulgowy (młodzież szkolna, emeryci i renciści) 3,50 zł.

Ostatni zwiedzający wchodzą na 15 min. przed zamknięciem.

Kontakt

ul. Zaułek 2
59-500 Złotoryja
tel.76 8782985
e-mail muzeumzlota@o2.pl

Zapraszamy!

Zapraszamy do obejrzenia galerii: Muzeum Złota