Złotoryja
Co warto zobaczyć w Złotoryi? Gdzie warto pojechać?

Centrum Informacji Turystycznej
w Złotoryi

Najbliższe projekcje Kina Aurum


Strony / IX Złotoryjski Rajd Turystyczny Na Powitanie Wiosny "Marzanna"

IX Złotoryjski Rajd Turystyczny Na Powitanie Wiosny "Marzanna" - 19/03/2010

Logo Rajdu

Logo Rajdu

Kalendarzowa wiosna, co roku rozpoczyna się 21 marca. Pracownicy Centrum Informacji Turystycznej wraz z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Złotoryi i Szkoły Podstawowej w Rokitnicy postanowili pożegnać zimę nieco wcześniej a mianowicie już 19 marca podczas IX Złotoryjskiego Rajdu Turystycznego na Powitanie Wiosny "Marzanna".

Zbiórka

Zbiórka

Zbiórka uczestników odbyła się już, o 8: 30, co nie zniechęciło licznie zebranych uczniów i uczennic. Trasa rajdu prowadziła przez Złotoryję, Kopacz i Rokitnicę, częściowo pokrywała się ze Ścieżką Świętej Jadwigi. Dzięki przewodniczce Pani Sylwii Dudek-Kokot dzieci dowiadywały się wielu ciekawostek i legend związanych z atrakcjami na trasie rajdu. Ku zdziwieniu opiekunów dzieci radziły sobie nawet z najtrudniejszymi pytaniami o swoim mieście.

Na trasie Rajdu

Na trasie Rajdu

Uczestnicy byli zadowoleni z pieszej wędrówki, bo jak sami stwierdzili mają już dosyć przesiadywania w domach czy szkole, wolą oddychać świeżym powietrzem. Dzięki sprzyjającej pogodzie i pozytywnemu nastawieniu rajdowiczów trasa Złotoryja – Rokitnica została przebyta w około 2 godziny.

Na uczestników marszu na boisku przy Szkole Podstawowej w Rokitnicy czekał ciepły poczęstunek w postaci kiełbasek i herbaty oraz zimne napoje.

Mecz Złotoryja - Rokitnica

Mecz Złotoryja - Rokitnica

Jednak nie był to priorytet dla drużyn piłkarskich, jakie utworzyły się w czasie pieszej wędrówki. Zarówno chłopcy jak i dziewczynki postanowili najpierw rozegrać mecz Złotoryja – Rokitnica. Rozgrywki były bardzo zacięte, piłkarze z pełną werwą bronili honoru swoich miast. Mecz zakończył się remisem 4:4.

Laureaci konkursu krajoznawczego

Laureaci konkursu krajoznawczego

Tuż po meczu i zjedzonym posiłku, rozpoczęła się seria konkursów przygotowanych przez zespół Centrum Informacji Turystycznej. Pierwszym był konkurs krajoznawczy, gdzie dzieci mogły się wykazać wiedzą z trasy rajdowej.

Oto osoby, które zdobyły największą ilość punktów z konkursu krajoznawczego:

 • Magdalena Bałuk - Im
 • Jakub Obolewicz – II m
 • Sebastian Mróz – III m
 • Alicja Munzger - - IV m
 • Agnieszka Stańczc – V m

Laureaci konkursu Ekologia i Przyroda

Laureaci konkursu Ekologia i Przyroda

Następną atrakcją był konkurs Ekologia i Przyroda, gdzie dzieci wykazywały się wiedzą ekologiczną, wyniki konkursu:
 • Angelika Król – I m
 • Kamil Załupka – II m
 • Paulina Śliwowska – III m
 • Marta Łuc – IV m
 • Michał Dorsz – V m
Laureaci Quizu o bocianie

Laureaci Quizu o bocianie

W trakcie rajdu przybliżono uczestnikom ciekawostki o Pierwszym Dniu Wiosny i o bocianie, który jest symbolem wiosny a jednocześnie był motywem przewodnim rajdu. Rysunek z bocianami umieszczono na znaczku rajdowym oraz przeprowadzono Quiz, z którego można było się dowiedzieć m.in., że pisklę bociana waży 70-77 g – tyle, co lód na patyku oraz, że gniazdo bociana może ważyć nawet 500 kg.

Wyniki konkursu:

Quiz o Bocianach
 • Magdalena Bałuk – I m
 • Daria Pawłowska – II m
 • Natalia Pieńkos – III m
 • Marlena Spera – IV m
 • Patrycja Zaremba – V m

Kolejną atrakcją był konkurs wiedzy o Wiośnie. Dzieci udowodniły, że doskonale wiedzą, kiedy zaczyna się kalendarzowa wiosna i co się z nią wiąże.

Wyniki konkursu:

Quiz o Wiośnie
 • Daria Pawłowska – I m
 • Sara Szuba – II m
 • Anna Nowakowska – III m
 • Zuzanna Mroczko – IV m
 • Sandra Stępień – V m
Konkurs Piosenki Turystycznej

Konkurs Piosenki Turystycznej

Dodatkowo dzieci brały udział w konkursach sprawnościowych oraz piosenki rajdowej, wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali nagrody rzeczowe oraz słodycze.

Idziemy spalić Marzanny

Idziemy spalić Marzanny

Punktem kulminacyjnym całego rajdu było zaprezentowanie marzann wykonanych przez dzieci. Siedem kukieł różniło się między sobą, ponieważ najmniejsza marzanna miała około 30 cm natomiast największe były wielkości człowieka. Ciekawą formą pożegnania zimy było palenie wszystkich kukieł, co odbywało się przy gromkich brawach i okrzykach "Żegnaj zimo – witaj wiosno!!"

Po zakończonych zabawach i konkursach dzieci miały jeszcze jedno zadanie przed sobą. Uporządkowanie boiska ze wszystkich pozostawionych śmieci, miały do tego nie lada zachętę, ponieważ za każdego zebranego śmiecia otrzymywali cukierka. Po uporządkowaniu miejsca zabaw uczestnicy rajdu udali się w drogę powrotną. Jak sami mówią będą miło wspominać IX Rajd Turystyczny "Marzanna", a dzięki niemu mogli bliżej poznać historię swojego miasta i nawiązać nowe znajomości.

Opiekunowie Rajdu

Opiekunowie Rajdu

Organizatorzy dziękują za współpracę i gościnność Szkole Podstawowej w Rokitnicy, oraz nauczycielom i opiekunom uczestniczącym w rajdzie.

Zapraszamy do obejrzenia galerii: IX Złotoryjski Rajd Turystyczny na Powitanie Wiosny "Marzanna"

Logo RajduZbiórkaNa trasie Rajdu