Złotoryja
Co warto zobaczyć w Złotoryi? Gdzie warto pojechać?

Centrum Informacji Turystycznej
w Złotoryi

Najbliższe projekcje Kina Aurum


Strony / ŚCIEŻKA ŚW. JADWIGI

ŚCIEŻKA ŚW. JADWIGI

ZŁOTORYJA – KOPACZ – ROKITNICA
Znakowane:
znaki żółto – zielone
długość około: 6 km.

Istnienie drogi potwierdza już XIX w. Hierseminzel – pastor z Rokitnicy. Za jego czasów ze ścieżki pozostały jedynie szczątki: zniszczona kapliczka przy wjeździe do Rokitnicy. Współcześnie trudno określić, gdzie przebiegała dawna droga. Członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Złotoryjskiej w 2001 roku uroczyście otworzyli Ścieżkę Św. Jadwigi , łączącą Złotoryję i Rokitnicę. Od 1998 roku Ścieżką organizowane są piesze Rajdy Jadwiżańskie także rajdy piesze i rowerowe. Projektowana jest odnoga Ścieżki (przez dolną część Kopacza), która będzie poświęcona Janowi Pawłowi II.

Charakter ścieżki:

Ścieżka ma charakter dydaktyczny, kontemplacyjny i turystyczny Trasa liczy 6 km. Turyści - pielgrzymi w rożnym wieku mogą pokonać odcinek pieszo lub rowerem. Trasa rozpoczyna się przy kościele Św. Jadwigi w Złotoryi a kończy na wzgórzu zamkowym w Rokitnicy. Na ścieżce ustawiono 7 kamieni medytacyjnych .Na każdym z nich umieszczono napisy w trzech językach, jakimi posługiwała się św. Jadwiga: polskim, niemieckim, łacińskim.

Opis trasy:

skwer przy kościele św. Jadwigi. Napis na kamieniu: WIARA – GLAUBE – FIDES,

skwer naprzeciw cmentarza za pomnikiem żołnierzy Armii Radzieckiej. Napis na kamieniu: NADZIEJA – HOFFNUNG – SPES,

skwer przy alejce do strzelnicy. Napis na kamieniu: MIŁOŚĆ – LIEBE – AMOR,

krzyż drewniany na Kopaczu. Napis na kamieniu UMIAR – MASS – MODERATIO,

polna droga między Kopaczem a Rokitnicą. Napis na kamieniu: ROZTROPNOŚĆ – KLUGHEIT – PRUDENTIA,

wjazd do Rokitnicy (wejście do wąwozu naprzeciw Ośrodka Zdrowia). Napis na kamieniu: SPRAWIEDLIWOŚĆ – GERECHTIGKEIT – IUSTITIA,

Wzgórze zamkowe w Rokitnicy. Napis na kamieniu: ODWAGA-TAPFERKEIT-VIRTUS Kamień na którym wykonano napisy jest specyficzny gdyż powstał z połączenia kamieni z Andechs - miejsca urodzenia św. Jadwigi, kamieni z Trzebnicy, gdzie zmarła i została pochowana oraz kamieni z ruin zamku w Rokitnicy.